sobota, 16 stycznia 2010

Archiwum prasowe

Możliwość korzystania z różnorodnych źródeł informacji rozszerzył nam Internet. Zwłaszcza możliwość wyszukiwania w bazach pełnotekstowych ułatwia użytkownikowi dotarcie do literatury i zgromadzenie jej na określony temat. Dostęp do archiwalnej zawartości prasy jest możliwy za pośrednictwem serwisów takich jak e-paper.com czy prasa24.pl. Niestety w dwóch wymienionych serwisach za możliwość korzystania z cyfrowych replik papierowych wydań prasowych trzeba zapłacić. Ale są też serwisy takie jak Archiwum Zinów Komputerowych (http://eziny.erd2.webd.pl/), które udostępnia swoje zbiory bezpłatnie.


W Archiwum Zinów Komputerowych znajduje się dość pokaźny, bo niemal 700 MB zbiór archiwalnych numerów zinów poświęconych tematyce stricte komputerowej (gry, programowanie, webmastering, sprzęt, Internet itp.) oraz zinów dotyczących innych tematów, ale zawierających również informacje z dziedziny komputerowej. Z archiwum wyłączono ziny archiwalne, które są dostępne na witrynach macierzystych zinów, jednakże odsyłacze do nich znajdziemy w dziale linków.

Serwis nie dysponuje zaawansowanymi możliwościami przeszukiwania, na stronie nie ma żadnej wyszukiwarki, gdyż możliwe jest przeglądanie chronologicznie ułożonej listy w działach: ziny i nowe ziny. Lista poza tytułami zinów zawiera numery i daty wydań oraz informacje o wielkości pliku. Nie ma możliwości przeglądania czasopism na stronie serwisu, trzeba je pobrać i otworzyć.

O historii powstania archiwum możemy przeczytać w dziale Historia AZK, gdzie autor serwisu napisał:
„W grudniu 2005 r. Darth Glob@s, uczestnik Forum CCOnline, poszukiwał zina Memories Service. Akurat miałem wszystkie numery, oprócz jednego, więc 19 grudnia 2005 r. udostępniłem je w Internecie. Była to jedna skromna strona na serwerze Webparku Wirtualnej Polski pod adresem: http://eziny.buntownik.pl/. Wkrótce potem Darth Glob@s poszukiwał spakowanych numerów zina Amiga Minus (w Internecie dostępne były tylko wersje rozpakowane). Miałem te numery w wersji spakowanej więc udostępniłem je na tej samej stronie. Wtedy Darth Glob@s podsunął pomysł założenia serwisu z zinami.”

Archiwum Zinów Komputerowych to nie jedyny przykład e-archiwum nieoficjalnego założonego i uzupełnianego przez fanów i czytelników określonego czasopisma. Jednocześnie coraz większa liczba wydawców czasopism naukowych oferuje dostęp do artykułów na stronie internetowej, czasami za opłatą, czasami za darmo. Powstają też się redakcje i pojawiają się czasopisma elektroniczne, które nie maja swojej wersji drukowanej, ukazują się wyłączne online. Chociaż czasopisma elektroniczne wyróżniają się sposobem zapisu informacji i formą dostępu, podobnie jak czasopisma w wersji papierowej mają określoną częstotliwość ukazywania się oraz ciągłość wydania kolejnych numerów, a także własny numer ISSN. Niezależnie od nośnika czasopisma pozostają czasopismami.

1 komentarz: